Kuntosuunnistus

Suuntarastit 2018

AikaPaikkaRatamestari  Rasti-isäntä
10.5.Sauvosaari, urheilukenttäVapaSeurantaTuloksetUnelmien Liikuntapäivä
14.5Karihaara, kouluLamminaho & PietiläSeurantaTuloksetLinja-Kukka
21.5.Hepola, kouluMiettunen / OikarinenSeurantaTuloksetMeri-Lapin LVI-työt Oy
28.5.Kalli, AlamajaIkonenSeurantaTuloksetTilitoimisto Satu Wähä
4.6.Ajos, urheilukenttäKomu / Sandberg  Kemin Kate Oy
11.6.PutkensuuPöntinen  Tolvanen Oy
18.6.KalliAlakuijala  Disturb
25.6.KivalotNurmikumpu  Kinopirtti
2.7.TakajärviAlavahtola  Rainto Oy
9.7.Maksniemi, SaarenrantaMiettunen / Mäkivuoti   
16.7.JokisuuOikarinen  Pohjaset Oy
23.7.HepolaVirtala   
30.7.TörmävaaraHolopainen   
6.8.Ajos, uimarantaPussila   
13.8.SivakkavaaraLuomanperä   
20.8.AnterovaaraTuomaala  Tuomaalat Oy
27.8.Elävä lähdeSeppä   
3.9.Kuivanuoro, venesatamaOikarinen  Svea Aalto
10.9.PutkensuuHildén   
17.9Karsikko, Leuannokka; "Suuntayö"Vilppola   
24.9.Kalli; "Firmaliigaviesti"Sipola  Keminmaan Apteekki

 

Suuntarasteille voi tulla melkein kuka vaan. Rastipaikalla on opastajia vasta-alkajille ja helppojakin ratoja löytyy!
Suuntarasteilla voi myös lapset suunnistaa helpoimpia RR- ja D-ratoja yksin tai vanhempiensa kanssa.
Livelox-seuranta Suuntarasteilla!
Suuntarasteilla on käytössä Livelox-seuranta. Pääset liveseurantaan älypuhelimella tai lähettämällä gps-jäljen Liveloxiin.
Livelox
Suuntarastien facebook-ryhmä
Suuntarastien fb-ryhmässä jälkipelit.

Suuntarastit on viikoittainen kuntosuunnistustapahtuma Kemin seudun lähimaastoissa maanantai-iltaisin. Jokainen voi tulla tutustumaan suunnistukseen ja etsimään rasteja eritasoisilla radoilla. Jokaiselle löytyy jotakin.

Aika: Viikonpäivä maanantaisin, radoille pääsee lähtemään klo 17.00 - 18.30 välisenä aikana ja maastossa saa olla niin kauan kuin rastien löytäminen kestää tai päivänvaloa riittää. Syksyllä rasteilla on myös mahdollisuus yösuunnistukseen.

Radat: Neljä eritasoista rataa kaiken ikäisille ja tasoisille liikkujille. Ratavaihtoehdot ovat vaativammat A (5-6km) ja B (4-5km) sekä helpommat C (3-4km) ja D (1-2km). Myös tukiviitoitettu rastireitti RR (1-2 km) on joillain Suuntarasteilla. Myös oman radan voi suunnitella yhdistelemällä maastossa olevia rasteja kaikki rastit-kartalla. Illan aikana voi kiertää yhdellä karttamaksulla useammankin radan, jos esimerkiksi valittu rata olikin liian helppo. Rasteille osallistuminen omalla vastuulla.

Maksut: Karttamaksu 4 €. Suunnan ja Kemskin jäsenet, opiskelijat, työttömät ja eläkeläiset 3 €, alle 20-vuotiaat ilmaiseksi paikallisten yritysten tukemana. Vanhemmat voivat myös suunnistaa lastensa kanssa helpoimpia ratoja ilmaiseksi. Kausikortti 22 kertaa 50 €, Suunnan ja Kemskin jäsenet, opiskelijat, työttömät ja eläkeläiset 30 €. Kunto- ja liikuntasetelit käyvät maksuvälineinä, pankkikortit ei. Kausikortin ja jäsenmaksun voi maksaa Suunta 2000:n tilille Kemin Seudun OP FI64 5131 2720 0157 31. Maksuun merkintä kausikortti/jäsenmaksu. Kaikille ensikertalaisille ensimmäinen kerta on ilmainen.

Leimaus: Rasteilla käytetään emit-leimausta ajanottoon. Emit-kortteja vuokrataan rastipaikoilla 1 € / krt. Emit-kortteja voi myös hankkia omaksi seuran tai suunnistustarvikekauppojen kautta hintaan noin 70 €.

Kompassit: Kompasseja vuokrattavana 1 € / krt.

Opastus: Suuntarastien kalenteri löytyy sivun alaosasta, josta paikan nimeä klikkaamalla löytyy tarkempi opastus. Voit myös katsoa paikkojen sijainnit Keminalueen suunnistuskarttojen opaskartasta.

Seuranta: Suuntarasteilla on käytössä Livelox-seuranta ilmaiseksi omalla puhelimella. Voit käyttää Liveloxia joko livenä älypuhelimellasi tai jälkikäteen siirtämällä oma gps-jälkesi seurantaan. Kaikki halukkaat voivat myös katsella Suuntarasteja kotikoneelta tai kännykästään allaolevien seurantalinkkien kautta tai Liveloxin sivuilta (www.livelox.com). Tässä ohjeet eri vaihtoehtoihin:

Älypuhelimen liveseuranta:
- Asenna Livelox puhelimeesi AppStoresta tai Google Playsta.
- Käynnistä Livelox ja klikkaa ”Go to the Livelox website”.
- Luo tunnus kohdasta ”Create user account”.
- Kirjaudu Liveloxiin käyttäjätunnuksillasi kohdasta ”Log in”.
- Huomioi että kirjaudut asetuksella ”Log in with Livelox account”
- Valitse ”Record” --> ”Suuntarastit” --> A/B/C/D-rata.
- Jossei näyttöön ilmesty "GPS Ready" niin avaa "Sijainti/Location" --> "Salli/Allow"
- Paina ”Start”-nappia lähtiessäsi.
- Paina ”Stop”-nappia tullessasi maaliin.

GPS-tallentimen jälkilähetys seurantaan:
- Klikkaa koneeltasi Liveloxin sivuille: www.livelox.com
- Luo itsellesi Livelox-tunnus ylläolevien ohjeiden mukaan.
- Kirjaudu Liveloxin sivuille käyttäjätunnuksillasi.
- Huomioi, että kirjaudut asetuksella ”Livelox system”
- Valitse tapahtumalistasta ”Suuntarastit”.
- Paina ”Add route”-nappia.
- Paina joko ”Upload file” tai ”Upload link” riippuen gps-laitteestasi miten se tallentaa tiedot esim. pilveen. Livelox hyväksyy GPX, TCX ja FIT-tiedostomuotoja.

Katselu kotikoneelta:
- Klikkaa Liveloxin sivuille: www.livelox.com
- Valitse ”Suuntarastit” ja rata
- Paina "Play"-nappia

Tulokset: Tulokset julkaistaan näillä nettisivuilla yleensä rasteja seuraavana päivänä. Klikkaa vasemmalta valikosta Tulokset-palkki tai kalenterista Tulokset.

Facebook: Suuntarastien facebook-ryhmä jossa ennakot ja jälkipelit.

Firmaliiga: Firmaliigaa kisataan Suuntarasteilla. Firmaliigaan voit ilmoittautua seuraavasti:

- Emitin sisäänluvussa ilmoita joukkueesi nimi henkilötietoihin
- Emitin purku maaliin tullessa normaalisti
- Jos emitiä ei ole sisäänluettu lähtiessä, niin kirjaus maalissa

Firmaliigan säännöt:
- Liigaan voi osallistua vapaamuotoisin joukkuein (pl. suunnistusseurat)
- Pisteitä jaetaan touko-kesä ja elo-syyskuun maanantain Suuntarasteilta
- Pisteitä jaetaan kaikilta radoilta voittajalle 50, toiselle 49, kolmannelle 48 jne.
- Pisteitä jaetaan kaikille radan hyväksytysti läpi päässeille (vähintään siis 1 p.)
- Pisteisiin lasketaan vain kunkin osallistujan parhaat pisteet eri radoilta
- Suuntaviestistä 10-kertaiset pisteet joukkueille (1. 500 p, 2. 490 p jne.)
- Pisteitä tuovat joukkueelle kaikki joukkueen osallistujat
- Ratamestari/ratamestarit tuovat myös joukkueelleen 50 pistettä

Yhteistyökumppanit: Suuntarastien yhteistyökumppaneina ovat rasti-isäntänä toimivat paikalliset yritykset. Yritykset voivat hakeutua rasti-isänniksi 150 € hintaan ottamalla yhteyttä kuntosuunnistusvastaavaan. Rasti-isännät saavat mainospaikat rastikauden ajaksi Suuntarastien lähtö- ja maalipukkeihin. Rasti-isännät näkyvät myös tällä kuntosuunnistussivulla (noin 35 000 klikkausta / vuosi). Rasti-isännyyksillä mahdollistetaan alueen alle 20-vuotiaiden osallistumiset kesän Suuntarasteille.

Yhteystiedot: Matti Oikarinen, matti.oikarinen@gmail.com, puh. 050-3392019.


 

Firmaliigan tilanne

 FirmaPisteet14.5.21.5.28.5.4.6.11.6.18.6.25.6.6.8.13.8.20.8.27.8.3.9.10.9.17.9.24.9.
1StoraEnso768286482             
2Sujuva508186322             
3Liikemiehet467142325             
4Eläkeläiset404156248             
5Outokumpu32476248             
6Pörssi1485098             
7Kalottkonsult1224280             
8BMS864343             
9KemsKi823646             
10Keminmaa4646              
11KarihVi4646              
12Lappia4444              
13SK Metsä40 40             
14KemInto38 38             
15Efora3535