MerSu-Cup 2017

Osakilpailut käydään iltarastien yhteydessä
- Radat A 5-7 km, B 4-5 km ja C 2-3 km
- Sarjat miehet ja naiset eri radoilla eli yhteensä 6 sarjaa
- Vapaa lähtö ja Suomen osakilpailuissa mahdollisuus lähteä myöhempään kuin normaalisti (klo 17 - 19)
- Kukin järjestäjä päättää saako kartan lähtöhetkellä vai ennen lähtöä
- Osallistumismaksu 3-5 €/krt riippuen järjestäjästä, Ruotsin osakilpailut ilmaisia suomalaisille ja päinvastoin
- Pistelasku ÖstraNatt-kaavalla eli ensimmäinen saa 8 p, toinen 6 p, kolmas 5 p. jne.
- Kaikille hyväksytyille vähintään 1 p ja finaalissa tuplapisteet
- Kokonaispisteet 5 osakilpailusta, samoissa pistemäärissä parhaat osakilpailupisteet ratkaisevat
- Palkinnot parhaille, jaetaan finaalissa

Deltävlingar arrangeras gemensamt med motion orienteringsevenemang
- Banor A 5-7 km (långa), B 4-5 km (mellan) och C 2-3 km (korta)
- Klass herrar och damer i olika banor altså totalt 6 klass
- Fri start och i finska deltävlingar möjlighet att starta senare än normalt (kl. 17 - 19 finska tid)
- Arrangörare bestämmer om kartan fås vid start eller före start
- Startavgift 3-5 € / tävling änligt arrangerande klubb men alla finska deltävlingar är grattis för svenskorna och tvärtom
- Poängräkning i ÖstraNatt-formel: ettan 8p, tvåan 6p, trean 5p osv. sjuan och alla godkända får 1 p, dubbelpoäng i final
- Totalpoängställning av 5 deltävlingar, vid lika totalpoäng avgör bästa etapppoäng
- Priser för bästa, delas ut i finaltävling

Tervetuloa Meri-Lapin parhaisiin maastoihin! Välkommen till Bottenvikens bästa terräng!

Meri-Lapin Suunnistuscupin kalenteri
Aika TidPaikka / Läge                 Opastus / Vägvisning    Ratamestari / BanläggareOnline
22.6.Tromsö Havsbadet, SeskaröSeskarön kylältä / Seskarö bynJan Lindelöf

Live / Results / Splits

27.6.Kauliranta, YlitornioValtatie 21, 18 km Ylitorniolta pohjoiseen / Norr om YlitornioOuti ja Petri HannilaLive / Results / Splits
18.7.Onkijärvi, Övertorneå5 km söder Övertorneå Rv 99Henry BarskLive / Results / Splits
25.7.Haparanda Johan KlippmarkLive / Results / Splits
2.8.KaakamavaaraKarungin pohjoispuolelta / Norr om KarungiLauri MustonenLive / Results / Splits
14.8.Hirsikangas, KeminmaaKaakamon kylätieltä ja Kallinhännän risteyksestäMarko VapaLive / Results / Splits

 

Tänä kesänä Mersussa taistellaan rateista!

MerSun tilanne

 Långa / MiehetTotal22.6.27.6.18.7.25.7.2.8.14.8.
1Marko Vapa, S-20001688    
2Ingvar Isaksson, SIF66     
3Matti Oikarinen, S-2000651    
4Jere Pantsar, PelPo6 6    
5Antti Kalapudas, AlPi532    
6Tommi Uusimäki, PelPo5 5    
7Tero Taulavuori, AlPi44     
8Tuomo Miettunen, S-2000413    
9Markus Pessa, AlPi4 4    
10Johan Klippmark, HOK22     
11Markku Oikarinen, S-2000211    
12Janne Ylimaula, AlPi211    
13Arttu Taulavuori, AlPi11     
14Risto Luodonpää, AlPi11     
15Ville Väkeväinen, LänRa11     
16Heikki Ikonen, S-200011     
17Lars Lundkvist, SIF11     
18Seppo Konttajärvi, Uranus11     
19Markus Palokangas, AlPi1 1    
20Ahti Aasa, ÖIF1 1    
21Janne Kotaniemi, S-20001 1    
22Pekka Tjäderhane, LänRa1 1    
23Janne Salmela1 1    
24Ari Korhonen, S-200011     
25Jani Konstenius, AlPi1 1    
         
 Långa / Naiset       
1Venla Taulavuori, AlPi88     
2Elsa Christoffersson, Renen8 8    
         
 Mellan / Miehet       
1Roger Westin, Gränsen1486    
2Esko Juntunen, S-2000963    
3Jens Westin, SIF918    
4Lauri Mustonen, AlPi844    
5Esko Pirkonen, AlPi55     
6Markku Svenn, LänRa5 5    
7Hans Rahkola, HOK33     
8Gösta Klippmark, HOK22     
9Lari Nissinen, AlPi211    
10Sami Mäkikyrö, S-2000211    
11Olle Dahlhägg, ÖIF2 2    
12Ingemar Sandström, SIF11     
13Mauri Romppainen, HOK11     
14Kjell Henriksson, SIF11     
15Sauli Tuomaala, S-20001 1    
16Lauri Huhta, PelPo1 1    
17Esa Heikkinen, KEV1 1    
18Jacob Perä, ÖIF1 1    
19Esa Rantakeisu, LänRa1 1    
20Matti Björninen, LänRa1 1    
21Erkki Törmäkangas, S-20001 1    
22Åke Saloniemi, Gränsen1 1    
23Arttu Lassheikki, LänRa1 1    
         
 Mellan / Naiset       
1Mette Palokangas, AlPi1486    
2Anna Korpi, LänRa8 8    
3Niina Vaara, AlPi66     
4Pauliina Rantakeisu, AlPi66     
5Susanna Sandberg, S-20005 5    
6Emmie Lindbäck, Renen44     
7Anni Oikarinen, S-2000413    
8Ritva Uusimäki, LänRa4 4    
9Sofia Lundkvist, Vargen33     
10Essi Ylikitti, AlPi22     
11Heidi Tolvanen, AlPi11     
12Ulla Perhult, Vargen11     
13Maria Bergström, Vargen11     
14Heidi Komu, S-200011     
15Birgit Lundkvist, Vargen11     
         
 Korta / Miehet       
1Matti Pöntinen, S-20001688    
2Tatu Palokangas, AlPi936    
3Esa Vanninen, AlPi66     
4Sakari Särkinen, S-200055     
5Juuso Korpi, LänRa5 5    
6Paavo Siponen, AlPi44     
7Lars-Göran Perä, ÖIF4 4    
8Karl-Erik Nyström, SIF22     
9Oiva Oikarinen, S-200011     
10Åke Ersson, ÖIF0      
         
 Korta / Naiset       
1Marika Mäkikyrö, S-20001064    
2Tuula Laasanen, S-2000981    
3Eevi Hasu, S-20008 8    
4Elsa Hasu, S-20006 6    
5Heli Korpi, LänRa5 5    
6Saara Laivamaa, PelPo3 3    
7Ann-Brit Aasa, ÖIF2 2    
8Selina Sippola, KEV1 1